PIĘĆ OBRONNYCH WZORCÓW FUNKCJONOWANIA DZIECI Z RODZIN DYSFUNKCYJNYCH I ALKOHOLOWYCH

Role te utrwalają się i mają wpływ na ich dorosłe życie

BOHATER RODZINNY: najczęściej najstarsze dziecko, osoba pełna wyrzeczeń, rezygnuje z własnych celów, by godzić rodziców, opiekować się rodzeństwem, nie potrafi w zdrowy sposób dbać o siebie.

WSPOMAGACZ: przejmuje postawę opiekuńczą wobec alkoholika, chroni go przed przykrymi skutkami picia, usprawiedliwia; gdy dorośnie, zostaje mężem lub żoną alkoholika.

MASKOTKA, czyli BŁAZEN: odgromnik rodzinnych napięć, błaznujące dziecko, robi to, aby rozładować napięcie, zażegnać konflikty, awantury. Dramat tych dzieci polega na tym, że nikt nie traktuje ich serio. Robią dobrą minę do złej gry.

WYRZUTEK, czyli KOZIOŁ OFIARNY: dziecko obwiniane za konflikty w rodzinie, zły uczeń, „niedobre dziecko”, wagarowicz, oschły i odcięty od miękkich uczuć, wcześnie sięga po alkohol i inne środki psychoaktywne.

ZAGUBIONE DZIECKO, ANIOŁEK, NIEWIDOCZNE DZIECKO: dziecko wycofane w świat fantazji, lektur, marzeń, w swój kącik, w którym go w ogóle nie widać. Często jest to najmłodsze dziecko. Nie sprawiają problemów. Ceną, jaką za to płacą, jest: gotowość udawania, odruch ucieczki w sytuacjach trudnych. W dorosłym życiu znieczulają się lekami, alkoholem, narkotykami.

Jedno dziecko może pełnić różne role. W następnych fazach dziecko może przyjmować kolejne, różne wzory obronnego funkcjonowania w rodzinie alkoholowej.

Poza profesjonalną pomocą psychologiczną nastolatki mogą znaleźć pomoc w grupach samopomocowych Alateen.

Przewiń do góry